Periodontolog Gdańsk

Periodontolog Gdańsk

Periodontologia jest to dział stomatologii zajmujący się leczeniem chorób tkanek przyzębia, które otaczają ząb z każdej strony i utrzymują go w kości. Przyzębie składa się między innymi z dziąsła, wyrostka zębodołowego, szczęki lub żuchwy i więzadełka mocującego ząb w zębodole. Rozwijające się choroby tych tkanek mogą sprawić, że mocowanie zęba słabnie co w konsekwencji może nawet doprowadzić do jego wypadnięcia. Wszystkie niepokojące zmiany w obszarze zębów i dziąseł warto skonsultować z lekarzem stomatologii. Periodontologw Gdańskuprzyjmuje pacjentów w każdym wieku, bez względu na stopień zaawansowania chorób przyzębia. Podejmuje się leczenia paradontozy oraz innych chorób w obszarze jamy ustnej.

 

Choroby tkanek przyzębia

Zapalenie dziąseł –  jego najczęstszą przyczyną jest zaniedbanie w higienie jamy ustnej. Choroby  z tego zakresu są jednak bardzo łatwe w leczeniu i nie dają, żadnych trwałych i uporczywych następstw, zapalenie przyzębia, inaczej, paradontoza. Jest to stan w którym oprócz zapalenia dziąseł występują również, zmiany w kości, najczęstszą ich postacią jest zanik kości.  Zapalenie przyzębia, można podzielić na przewlekłe oraz agresywne. Główną przyczyną chorób tkanek, przyzębia uważa się nagromadzony  na dziąsłach oraz zębach kamień i płytkę, nazębną – bakteryjną.

 

Kiedy zgłosić się do specjalisty periodontologa

Sygnałem ostrzegawczym dla Pacjenta powinny być takie dolegliwości jak;

nadwrażliwość na zmiany temperatury w jamie ustnej,

odsłonięcie się szyjek zębowych,

przykry zapach z ust,

krwawienie dziąseł podczas szczotkowania,

czerwone oraz spuchnięte dziąsła.

rozchwianie się zębów,

wydłużanie się koron zębów,

przemieszczanie się zębów,

powstawanie przestrzeni pomiędzy zębami,

 

Czynniki wpływające na powstawanie chorób przyzębia

palenie papierosów,

nadużywanie alkoholu,

próchnica w jamie ustnej,

cukrzyca,

niektóre leki w tym tabletki antykoncepcyjne, sterydy, leki onkologiczne i na epilepsję,

chropowatość szkliwa i cementu korzeniowego.

uszkodzone wypełnienia,

wady zgryzu np. stłoczenie zębów,

źle dopasowane mosty i odbudowy protetyczne,

ciąża,

niedobory witamin (A,E, PP i C) oraz składników mineralnych,

Jeżeli dziąsła są zaczerwienione i rozpulchnione, zęby bolą lub ruszają się, to znak, że potrzebna Ci konsultacja, jakiej udzielają specjaliści periodontologii. Nasi dentyści, którzy pracują w Gdańsku, oferują leczeniechoroby zęba w opisanym niżej zakresie.

 

Leczenie – periodontologia

Na pierwszej wizycie lekarz periodontolog przeprowadza wywiad z pacjentem oraz zleca wykonanie zdjęcia RTG. Po dokładnej analizie zebranych danych specjalista  może opracować indywidualny plan leczenia, który następnie jest przedstawiony Pacjentowi. Niezależnie od stanu jamy ustnej leczenie periodontyczne przeprowadzane jest w trzech następujących po sobie etapach.

ETAP I – HIGIENIZACJA

Leczenie periodontologiczne rozpoczyna się od usunięcia osadów i kamienia nazębnego co doprowadza do zmniejszenia stanów zapalnych. W Centrum Stomatologicznym Curodental taki zabieg wykonuje lekarz stomatolog lub wykwalifikowana higienistka. Ta faza w zależności od indywidualnych potrzeb Pacjenta może obejmować jedną do nawet kilku wizyt.
Na tym etapie wykonywane są także niezbędne zabiegi, przeprowadzane przez lekarza stomatologa, mające na celu poprawę stanu uzębienia. Na przykład leczenie próchnicy, wymiana uszkodzonych wypełnień i leczenie kanałowe.

FAZA II – ZABIEGI

W drugim etapie wykonywane są zabiegi, które mają na celu eliminację stanu zapalnego dzięki redukcji głębokości kieszeni trzyzębnych. Do takich zabiegów zaliczamy; kiretaż zamknięty, kiretaż, skaling z hydroksyapatytem zabieg vector oraz sterowaną regeneracja tkanek przyzębia i kości.

   

FAZA III – PO LECZENIU

Warto pamiętać, że aby podtrzymać efekty leczenia Pacjent powinien odbywać profilaktyczne wizyty kontrolne. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie poważnych powikłań przez wiele następnych lat.

 


Zabiegi wykonuje

Dr Monika Tubaja ukończyła Warszawski Uniwersytet Stomatologiczny na kierunku lekarsko-dentystycznym. Jej pasją zawodową jest periodontologia, aktualnie w tej właśnie dziedzinie kończy specjalizacje w Uniwersyteckim Centrum Stomatologicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dodatkowo swoją wiedzę i umiejętności poszerza uczestnicząc w licznych kursach oraz konferencjach. W pracy stawia na miłą atmosferę oraz indywidualne podejście do pacjenta.

Czytaj więcej

   

Masz pytania dotyczące periodontolog Gdańsk? Skontaktuj się z nami!

Umów się na wizytę

Periodontolog Gdańsk – Zapraszamy do Centrum Stomatologicznego Curodental!