Proteza na implantach
W przypadku, kiedy pacjent utraci wszystkie zęby zmuszony jest do użytkowania tradycyjnych ruchomych protez, wykonanych z różowego akrylu z pełną płytką podniebienną. Jest to dla wielu osób rozwiązanie mało komfortowe, ponieważ ruchome protezy uciskają oraz ocierają miękkie tkanki jamy ustnej, wywołując zakażenia oraz zapalenia. Pogarsza się przez to komfort jedzenia oraz mówienia . Dla osób zmęczonych używaniem tradycyjnych protez doskonałym rozwiązaniem są protezy oparte na implantach zębowych.
Implanty zębowe to doskonałe rozwiązanie dla pacjentów bezzębnych. Wystarczy wszczepić zaledwie 2 implanty w żuchwie lub 4 implanty w szczęce aby znacząco polepszyć utrzymanie protezy.
Proteza oparta na 4 implantach
Protezy na 4 implantach pozwalają na leczenie bezzębia poprzez rekonstrukcje łuku zębowego opartego na 4 implantach. Dwa z pośród nich są specjalnie pochylone, dzięki temu most jest właściwie stabilizowany w jamie ustnej pacjenta. Zaletą tej metody jest to, że nie stwarza ona potrzeby dodatkowych zabiegów, takich jak na przykład podniesienie zatoki szczękowej.
Proteza lub korony na 5 lub 6 implantach
Proteza na 5 lub 6 implantach jest to metoda leczenia bezzębia, która polega na wszczepieniu 5 lub 6 implantów zębowych, a następnie zamocowaniu na nich pojedynczego mostu mocowanego na stałe obejmującego cały łuk zębowy. Most na 5 lub 6 implantach składa się z 10 lub12 zębów. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest szybkie przywrócenie pięknego uśmiechu oraz funkcji żucia.
Proteza na 2 implantach
Ruchomość protezy dolnej jest dla wielu pacjentów problemem, aby tego uniknąć można zamiast tradycyjnej protezy zastosować protezę opartą na 2 implantach. Do wszczepionych w żuchwę implantów przykręca się lokatory, zaczepy kulkowe lub bardziej skomplikowane konstrukcje aby zapewnić protezie stabilizację.
Etapy leczenia
Etap I Planowanie
Aby całe leczenie przebiegło sprawnie i bez komplikacji należy je starannie zaplanować. W tym celu pacjent odbywa konsultacje z lekarzem implantologiem. Podczas, której musi zrobić niezbędne badania diagnostyczne w tym zdjęcie rentgenowskie lub tomograf komputerowy.
Etap II Część chirurgiczna
W kolejnym etapie lekarz wszczepia odpowiednią do danego leczenia ilość implantów w zależności od indywidualnego przypadku. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest on całkowicie bezbolesny.
Etap III Część Protetyczna
W dniu wszczepienia implantów pacjentowi zostaje założona tymczasowa odbudowa protetyczna. Natomiast po kilku miesiącach, gdy miejsce po zabiegowe zostanie całkowicie wygojone, tymczasowa odbudowa zostaje zastąpiona stałą protezą.
Zabiegi wykonują
Lek. stom.
Piotr Fitaszewski
Dr Piotr Fitaszewski ukończył Gdański Uniwersytet Medyczny. Swoje doświadczenie zdobywał pracując w kraju oraz za granicą. Praca jest jego życiową pasją, dlatego nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w kongresach i kursach z zakresu implantologii, implantoprotetyki oraz chirurgii stomatologicznej.
Zajmuje się chirurgicznym wszczepieniem implantów oraz implantoprotetyką.