Curodental my wiemy, że uśmiech nigdy nie wychodzi z mody!
Slider

 

Dobry ortodonta Gdańsk – zapraszamy do Curodental : )

 

Ortodonta Gdańśk

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wad zgryzu oraz korygowaniem nieprawidłowo ustawionych zębów. Leczenie prowadzone przez lekarza ortodontę nie tylko pozytywnie wpływa na wizerunek naszej twarzy, znacząco poprawiając estetykę uśmiechu, ale również pomaga w zredukowaniu wad wymowy czy bólów związanych z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych.

Dlaczego warto podjąć leczenie? 

Nieleczona wada zgryzu prowadzi do wielu uszkodzeń. Niewłaściwe ułożenie zębów przyspiesza stopniową ich utratę. Stłoczone zęby są narażone na ścieranie oraz wpływają na zmiany patologiczne w stawie skroniowo – żuchwowym. Podjęcie leczenia ortodontycznego poprawia wygląd i estetykę twarzy dzięki czemu rośnie poczucie wartości u każdego człowieka w każdym wieku. Zmniejszają się również wady wymowy dzięki prawidłowemu ułożeniu zębów.

 

Kiedy należy rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Współczesne metody sprawiają, iż obecnie leczenie można przeprowadzić u prawie każdego Pacjenta, niezależnie od wieku. Najczęściej jednak do ortodonty trafiają dzieci oraz młodzież. Większość wad zgryzu powstaje w pierwszych latach życia. Mogą one być wynikiem czynności takich jak: ssanie palca, smoczka, obgryzanie ołówków, paznokci, oddychanie przez usta. Najlepszym momentem na pierwszą wizytę u ortodonty jest okres wymiany zębów z mlecznych na stałe. Również osoby dorosłe nierzadko stają się Pacjentami lekarza ortodonty. Przy pomocy współczesnych metod ich leczenie również kończy się powodzeniem.

Etapy leczenia ortodontycznego

Ortodonta Gdańsk

Etap I

Pierwsza wizyta konsultacyjna u ortodonty podczas, której wykonany zostaje wywiad z pacjentem, zdjęcia RTG oraz pobierane zostają wyciski szczęki i żuchwy na gipsowe modele diagnostyczne. Na ich podstawie lekarz dokonuje dokładnych pomiarów uzębienia, obliczeń i symulacji. Dzięki, którym możliwe jest wybranie odpowiedniego dla pacjenta aparatu ortodontycznego oraz zaplanowanie leczenia tak, by możliwie szybko przyniosło oczekiwany efekty.

Etap II

Powodzenie leczenia wymaga regularnych wizyt kontrolnych zaleconych przez ortodontę. W ich trakcie lekarz kontroluje postępy i reguluje siłę, z jaką aparat działa na zęby. Stałe kontrole są bardzo ważne dla powodzenia leczenia. Bez nich aparat mógłby pogłębić istniejącą lub spowodować nową wadę zgryzu.

Etap III

Zakończenie leczenia aktywnego. W przypadku zastosowania aparatu stałego wiążę się ono ze zdjęciem jego elementów. Następnie zaczyna się tak zwane leczenie retencyjne, kończące leczenie ortodontyczne. Jest ono bardzo ważne gdyż utrwala prawidłowe ustawienie zębów. Podczas leczenia retencyjnego zostaje przyklejony drucik na powierzchnię językową zębów przednich lub stosuje  się aparat wyjmowany w postaci płytki lub szyny retencyjnej.

 

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Istnieją dwa typy aparatów ortodontycznych: ruchome i stałe. Rodzaj zastosowanego aparatu zależy od wielu czynników takich jak wiek pacjenta czy kategoria wady.  Podczas pierwszej wizyty lekarz ortodonta wraz z Pacjentem  wybiera rodzaj aparatu ortodontycznego i omawia przebieg leczenia.

 

Aparat stały 

Najczęściej stosowany podczas leczenia ortodontycznego jest aparat stały. Zaleca się go zarówno młodzieży jak i osobą dorosłym. Aparaty stałe składają się z różnego rodzaju zaczepów (zamków, pierścieni) , które ortodonta przykleja za pomocą specjalnych klejów na cały okres leczenia do powierzchni zębów Pacjenta i łączy je specjalnym łukiem. Zaczepy stanowią umocowanie dla sprężystych drutów, będących właściwym źródłem siły działającej na zęby, którą dyktuje ortodonta. Dzięki temu, iż aparaty stałe wywierają siłę bez przerwy, przez cały okres leczenia, pozwalają na osiągnięcie precyzyjnych efektów leczniczych. Leczenie przy zastosowaniu aparatu stałego trwa w zależności od wady zgryzu od roku do trzech lat.

O wyborze rodzaju aparatu decyduje Pacjent wraz z ortodontą. W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych Pacjenta, nowoczesna ortodoncja oferuje różne rodzaje aparatów ortodontycznych:

 

Aparat metalowy

Jest to standardowa wersja stałego aparatu ortodontycznego. Składa się z metalowych zamków, które wyglądem przypominają małe metalowe kosteczki przyklejone na powierzchnię wszystkich zębów.

 

 

Aparat estetyczny (kosmetyczny)

Jest to  nieco droższa wersja aparatu stałego. Charakteryzuje się przezroczystymi lub zbliżonymi do koloru zębów zamkami wykonanym z porcelany.  Funkcje i uzyskany efekt za pomocą zamków estetycznych i metalowych są takie same, różnica jest tylko i wyłącznie w estetyce.

Na powyższym zdjęciu aparat kosmetyczny założony w naszym gabinecie. Zielone i niebieskie kropeczki to znaczniki ułatwiające ortodoncie poprawne założenie aparatu ortodontycznego, zmyją się one po umyciu zębów 🙂

 

Aparat ortodontyczny ruchomy - ortodoncja

Aparat ruchomy

Leczymy nimi najczęściej Pacjentów w okresie uzębienia mieszanego, czyli dzieci w wieku  od 4 do 12 lat.  Pacjent sam zakłada i zdejmuje aparat. Zalecane jest noszenie aparatu przez kilka godzin w ciągu dnia i w nocy w zależności od istniejącej wady zgryzu. Bardzo często za pomocą tej metody leczenia nie da się w pełni wyleczyć niektórych wad, dlatego też aparaty ruchome są traktowane jako pierwszy etap przed założeniem aparatu stałego.


Zabiegi z zakresu ortodoncji przeprowadza

Dr Izabela Żak ukończyła Uniwersytet Medyczny w Gdańsku. W Centrum Stolatologicznym Curodental zajmuje się jedynie leczeniem z zakresu ortodoncji.

Doświadczenie zdobywała głównie podczas specjalistycznych kursów, szkoleń, kongresów oraz wielu lat leczenia wad ortodontycznych. Dzięki temu, może zaoferować swoim pacjentom najlepsze uznane metody leczenia co przekłada się na doskonałe rezultaty leczenia.

Czytaj więcej

 


Metamorfozy


Opinie naszych pacjentów

Cennik aparatów ortodontycznych chyba najtańszy w Gdańsku jak nie w Trójmieście. Obsługa,jakość usługi i czas realizacji wzorowy. Jestem bardzo zadowolony
- Michał
Pani dr Żak - świetna ortodonka, już 3,5 roku po zdjęciu aparatu, zęby nadal prościuteńkie 🙂 Zawdzięczam jej mój uśmiech 🙂 Polecam gorąco!
- Magda
Dr Żak to świetny ortodonta! Aparat noszę od 7 tygodni, a efekt już jest powalający! Po każdej wizycie w klinice uśmiech na mojej twarzy jest szerszy 🙂 Gorąco polecam, tak jak i mi polecono!
- Paulina

Tak, jestem po leczeniu, aparat ściągnięto mi 2 lata temu 🙂 Jestem bardzo zadowolona, a efekt jest nadal taki sam. Nie wiem dlaczego tak długo zwlekałam z założeniem 🙂
- Paulina po 2 latach
previous arrow
next arrow
Slider

Dodaj opinie za pośrednictwem poniższych platform:

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

Umów się na wizytę

EnglishSwedishPolandNorway