Dobry ortodonta Gdańsk
Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wad zgryzu oraz korygowaniem nieprawidłowo ustawionych zębów za pomocą aparatu ortodontycznego. Leczenie prowadzone przez lekarza ortodontę nie tylko pozytywnie wpływa na wizerunek naszej twarzy, znacząco poprawiając estetykę uśmiechu, ale również pomaga w zredukowaniu wad wymowy czy bólów związanych z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych. Lekarz ortodonta przyjmujący w gabinecie w Gdańsku na pierwszej wizycie omawia z pacjentem możliwości, jakie daje leczenie ortodontyczne. Pacjenci w starszym wieku leczeni są aparatami stałymi, natomiast dzieci proponuje się leczenie z zastosowaniem aparatu ruchomego.
Dlaczego warto podjąć leczenie ortodontyczne?
Nieleczona wada zgryzu prowadzi do wielu uszkodzeń. Niewłaściwe ułożenie zębów przyspiesza stopniową ich utratę. Stłoczone zęby są narażone na ścieranie oraz wpływają na zmiany patologiczne w stawie skroniowo – żuchwowym. Podjęcie leczenia ortodontycznego, polegającego na założeniu aparatu poprawia wygląd i estetykę twarzy dzięki czemu rośnie poczucie wartości u każdego człowieka w każdym wieku. Zmniejszają się również wady wymowy i zgryzu dzięki prawidłowemu ułożeniu zębów.
Kiedy należy rozpocząć leczenie ortodontyczne?
Współczesne metody sprawiają, iż obecnie leczenie można przeprowadzić u prawie każdego Pacjenta, niezależnie od wieku. Najczęściej jednak do ortodonty trafiają dzieci oraz młodzież. Większość wad zgryzu powstaje w pierwszych latach życia. Mogą one być wynikiem czynności takich jak: ssanie palca, smoczka, obgryzanie ołówków, paznokci, oddychanie przez usta. Najlepszym momentem na pierwszą wizytę u ortodonty jest okres wymiany zębów z mlecznych na stałe. Również osoby dorosłe nierzadko stają się Pacjentami lekarza ortodonty. Przy pomocy współczesnych metod z dziedziny ortodoncji ich leczenie również kończy się powodzeniem.
Etapy leczenia ortodontycznego
Etap I
Pierwsza wizyta konsultacyjna u ortodonty podczas, której wykonany zostaje wywiad z pacjentem, zdjęcia RTG oraz pobierane zostają wyciski szczęki i żuchwy na gipsowe modele diagnostyczne. Na ich podstawie lekarz ortodonta dokonuje dokładnych pomiarów uzębienia, obliczeń i symulacji. Dzięki, którym możliwe jest wybranie odpowiedniego dla pacjenta aparatu ortodontycznego oraz zaplanowanie leczenia tak, by możliwie szybko przyniosło oczekiwany efekty.
Etap II
Powodzenie leczenia wymaga regularnych wizyt kontrolnych zaleconych przez ortodontę. W ich trakcie lekarz kontroluje postępy i reguluje siłę, z jaką aparat ortodontyczny działa na zęby. Stałe kontrole są bardzo ważne dla powodzenia leczenia. Bez nich aparat mógłby pogłębić istniejącą lub spowodować nową wadę zgryzu.
Etap III
Zakończenie leczenia aktywnego. W przypadku zastosowania aparatu stałego wiążę się ono ze zdjęciem jego elementów. Następnie zaczyna się tak zwane leczenie retencyjne, kończące leczenie ortodontyczne. Jest ono bardzo ważne, gdyż utrwala u pacjentów prawidłowe ustawienie zębów. Współczesna ortodoncja proponuje dwa rodzaje leczenia retencyjnego. Podczas pierwszego z nich zostaje przyklejony drucik na powierzchnię językową zębów przednich lub stosuje się aparat wyjmowany w postaci płytki lub szyny retencyjnej. Podjęcie leczenia retencyjnego jest bardzo ważne, bez niego zęby bardzo szybko wrócą do poprzedniego ustawienia i leczenie aparatem na zęby okaże się bez efektywne.
rodzaje aparatów ortodontycznych
Istnieją dwa typy aparatów ortodontycznych: ruchome i stałe. Rodzaj zastosowanego aparatu zależy od wielu czynników takich jak wiek pacjenta czy kategoria wady. Podczas pierwszej wizyty lekarz ortodonta w naszym gabinecie zlokalizowanym w Gdańsku wraz z Pacjentem wybiera rodzaj aparatu ortodontycznego i omawia przebieg leczenia.
Aparat stały
Najczęściej stosowany podczas leczenia ortodontycznego jest aparat stały. Zaleca się go zarówno młodzieży jak i osobą dorosłym. Aparaty stałe składają się z różnego rodzaju zaczepów (zamków, pierścieni) , które ortodonta przykleja za pomocą specjalnych klejów na cały okres leczenia do powierzchni zębów Pacjenta i łączy je specjalnym łukiem. Zaczepy stanowią umocowanie dla sprężystych drutów, będących właściwym źródłem siły działającej na zęby, którą dyktuje ortodonta. Dzięki temu, iż aparaty stałe wywierają siłę bez przerwy, przez cały okres leczenia, pozwalają na osiągnięcie precyzyjnych efektów leczniczych. Leczenie przy zastosowaniu aparatu stałego trwa w zależności od wady zgryzu od roku do trzech lat.
O wyborze rodzaju aparatu decyduje Pacjent wraz z ortodontą. W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych Pacjenta, nowoczesna ortodoncja oferuje różne rodzaje aparatów ortodontycznych:
Aparat metalowy
Jest to standardowa wersja stałego aparatu ortodontycznego. Składa się z metalowych zamków, które wyglądem przypominają małe metalowe kosteczki przyklejone na powierzchnię wszystkich zębów.
Aparat estetyczny
(kosmetyczny)
Jest to nieco droższa wersja aparatu stałego. Charakteryzuje się przezroczystymi lub zbliżonymi do koloru zębów zamkami wykonanym z porcelany. Funkcje, jakie mają te aparaty, przebieg leczenia i uzyskany efekt za pomocą zamków estetycznych i metalowych są takie same, różnica jest tylko i wyłącznie w estetyce.
Na powyższym zdjęciu aparat kosmetyczny założony w naszym gabinecie. Zielone i niebieskie kropeczki to znaczniki ułatwiające ortodoncie poprawne założenie aparatu ortodontycznego, zmyją się one po umyciu zębów 🙂
Aparat ruchomy
Leczymy nimi najczęściej Pacjentów w okresie uzębienia mieszanego, czyli dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Pacjent sam zakłada i zdejmuje aparat. Zalecane jest noszenie aparatu przez kilka godzin w ciągu dnia i w nocy w zależności od istniejącej wady zgryzu. Bardzo często za pomocą tej metody leczenia nie da się w pełni wyleczyć niektórych wad, dlatego też aparaty ruchome są traktowane jako pierwszy etap przed założeniem aparatu stałego.
Zabiegi z zakresu ortodoncji przeprowadza
Lek. Stom.
Izabela Żak
Dr Izabela Żak ukończyła Uniwersytet Medyczny w Gdańsku. W Centrum Stomatologicznym Curodental zajmuje się jedynie leczeniem z zakresu ortodoncji.
Doświadczenie zdobywała głównie podczas specjalistycznych kursów, szkoleń, kongresów oraz wielu lat leczenia wad ortodontycznych. Dzięki temu, może zaoferować swoim pacjentom najlepsze uznane metody leczenia i wyspecjalizowane usługi, co przekłada się na doskonałe rezultaty leczenia.