Wybielanie zębów

Biały zdrowy, hollywoodzki uśmiech jest zapewne marzeniem każdego z nas. Codzienne picie kawy, herbaty, palenie papierosów czy nawet genetyka, na którą nie mamy żadnego wpływu – nie przyczyniają się do pięknego uśmiechu. Również wraz z wiekiem płytka nazębna ulega zażółceniu. Na pomoc przychodzi wybielanie. Nasze Centrum Stomatologiczne Curodental proponuje trzy rozwiązania.

Metody wybielania zębów

1. Wybielanie metodą Prevdent (wybielanie regeneracyjne)

Wybielanie metodą Prevdent jest regeneracyjnym wybielaniem zębów. Łączy wybielanie z odbudową szkliwa. Możliwe jest wybielenie o średnio 7 – 8 odcieni. Odbywa się ono jednowizytowo za pomocą lampy LED oraz specjalnego preparatu wybielającego, który zmniejsza nadwrażliwość zębów podczas zabiegu jak i po nim. Taka wizyta trwa od 1h – 3h.

2. Wybielanie gabinetowe

Największą zaletą wybielania gabinetowego jest efekt, który widoczny jest natychmiast i utrzymuje się do 3 lat. Warto również dodać, że sam zabieg jest bezbolesny. Dzięki wybielaniu gabinetowemu odcień płytki nazębnej może zmienić się o 5 – 12 odcieni. Dlaczego warto go wykonać u specjalisty w gabinecie? Nieprawidłowe domowe wybielanie na własną rękę może prowadzić do nadwrażliwości zębów, bólu oraz wielu innych chorób.

3. Wybielanie nakładkowe

Wybielanie nakładkowe (domowe) jest bezbolesną, łatwą i bezpieczną metodą wybielania zębów. Za pomocą tej metody można wybielić nawet bardzo ciemne żywe zęby. Składa się ono z dwóch wizyt w gabinecie, a dalsze czynności już są wykonywane samodzielnie w domu. Na pierwszej wizycie stomatolog wykonuje odlew dwóch łuków zębowych, aby móc skonstruować nakładki. Na następnej wizycie stomatolog tłumaczy jak przeprowadzać bezpieczne wybielanie samodzielnie w domu. Wystarczy jedynie nałożyć żel z strzykawki na nakładki i nosić przez określony czas każdego dnia. Cały proces trwa ok. 2 tyg.

Przygotowanie do zabiegu wybielania

Każdy zabieg rozpoczyna się od zebrania dokładnego wywiadu medycznego tzn. poznaniu ogólnego stanu zdrowia pacjenta, przebytych chorób, przyjmowanych leków. Następnie rozpoczyna się badanie stanu zdrowia jamy ustnej i kwalifikacja do zabiegu oraz dobranie odpowiedniej metody. Przed każdym wybielaniem obowiązkowa jest higienizacja zębów – usuwanie kamienia (scalling, piaskowanie), aby usunąć zewnątrzpochodne przebarwienia i osad. Muszą również wszystkie zęby być wyleczone, nie może być żadnych ubytków ani próchnicy.

Zalecenia po zabiegu wybielania zębów

Już po zabiegu ważne jest utrzymywanie diety białej przez określony minimalny czas. Należy wyłączyć z swojej diety kawę, herbatę, czerwone wino, soki owocowe, czerwone mięso, ciemne sosy oraz barwiące owoce i warzywa. Aby utrzymać jak najdłużej efekt wybielenia zębów należy wykonywać stomatologiczne badanie kontrolne nie rzadziej niż co 6 miesięcy, regularnie dbać o higienę jamy ustnej – usuwać złogi nazębne, stosować się do zaleceń lekarza oraz zminimalizować spożycie płynów i pokarmów zawierających barwniki.