Protetyka

Protetyka jest to dziedzina stomatologii, która zajmuje się typowo praktycznymi i użytkowymi aspektami. Działa tam, gdzie na zwykłą pomoc dentystyczną jest już niestety za późno (lub po prostu jest nie możliwa). Jej głównym zadaniem jest nie tylko poprawa wyglądu uzębienia, ale przede wszystkim polepszenie stanu zdrowia i zapobieganie zmianom w jamie ustnej, które są powodowane przez braki w uzębieniu. Zajmuje się wykonywaniem specjalistycznych uzupełnień w obrębie jamy ustnej i uzębienia oraz odbudową straconych tkanek uzębienia.

Wykonywane są zarówno uzupełnienia stałe, jak i ruchome, które pozwalają na odzyskanie sprawności w pracy szczęki. Do wykonywania protez zębów najczęściej wykorzystuje się materiały imitujące szkliwo zęba, którym nadaje się określony kształt oraz strukturę. Wśród wykorzystywanych materiałów znajdują się: protezy akrylowe, nylonowe, szkieletowe, acetalowe, porcelanowe, metalowe i ceramiczne.

Rodzaje odbudów protetycznych

Wyróżniamy dwa podstawowe typy uzupełnień protetycznych: uzupełnienia stałe i ruchome. Pierwsze z nich są założone na stałe, tzn. że są zamocowane do pozostałych zębów lub przykręcone do implantów. Protezy ruchome to natomiast takie, które pacjent może w dowolnym momencie samodzielnie zdjąć.

Uzupełnienia stałe:

Korona zębowa

Jest to stałe uzupełnienie odtwarzające znaczny ubytek naturalnej korony zęba. Aby było możliwe zastosowanie korony, ząb powinien „wystawać” ponad dziąsło przynajmniej na 2–3 mm.

Most zębowy

Most zębowy jest to uzupełnienie mające na celu zaopatrzenie luki w łuku zębowym. Dwa zęby sąsiadujące z luką (miejscem, z którego usunięto ząb) można porównać do brzegów rzeki, na których osadzone są podpory mostu.

Wkład koronowo- korzeniowy

Wkłady koronowo-korzeniowe stosowane są w przypadku zębów leczonych kanałowo. Część korzeniowa wkładu zajmuje oczyszczoną podczas leczenia kanałowego z naczyń i nerwów przestrzeń znajdującą się w korzeniu. Część koronowa odbudowuje widoczną część zęba (stałe uzupełnienie).

Licówka porcelanowa

Licówki porcelanowe poprawiają kształt i kolor naturalnych zębów. Jest to cienkie uzupełnienie protetyczne na wargowej powierzchni zęba (czyli tej widocznej zewnątrzustnie) mające na celu poprawę jego kształtu i koloru.

Uzupełnienia ruchome

proteza zębowa

protezy akrylowe:

To protezy z założenia śluzówkowe, co oznacza, że opierają się w większości lub w 100% na błonie śluzowej. Niestety wiąże się to ze zmniejszeniem wydolności żucia.

protezy szkieletowe:

Dzięki konstrukcji składającej się w większości z metalu są bardziej filigranowe. Mniejsze wymiary powodują, że są lepiej tolerowane przez wielu pacjentów. Dodatkowo konstrukcja metalowa umożliwia wykonanie podparć, czyli swego rodzaju podpórek na zębach


Zabiegi wykonują