Kiretaż

Kiretaż jest to efektywne leczenie, które skutecznie likwiduje stan zapalny dziąseł, poprawia stabilność zębów, niweluje tkliwość oraz krwawienie dziąseł. Jedzenie już nie będzie musiało kojarzyć się z bólem. Dzięki kiretażu pozbędziesz się brzydkiego zapachu z ust oraz nieprzyjemnego posmaku w buzi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat, zapraszamy na konsultacje do naszej periodontolog Dr Moniki Mitek.

     

Kiretaż Gdańsk – rodzaje

Kiretaż może być przeprowadzony na dwa różne sposoby. Wyszczególnia się kiretaż zamknięty oraz otwarty. Wybór jest zależny od głębokości kieszonek przyzębnych.

Kiretaż zamknięty
Wykonywany jest wtedy, gdy kieszonki przyzębne nie są większy niż 5 mm. Nie wymaga on nacinania dziąsła, w celu dostania się do korzenia i kieszonki. Stomatolog płucze zmienione chorobowo miejsce, aby zabezpieczyć je przed zakażeniami. Wizyta kontrolna, podczas której dentysta sprawdza efekty leczenia, przeprowadzana jest najczęściej około 7 dni po zabiegu.

     

Kiretaż otwarty
Jest wymagany w przypadku bardzo głębokich kieszonek dziąsłowych,  przekraczających 5mm. W przeciwieństwie do kiretażu  zamkniętego, wykonuje się go  po nacięciu dziąsła i uwidocznieniu powierzchni korzeni. Następnie stomatolog za pomocą kiretu usuwa kamień nazębny i tkankę zapalną. Po zakończonym oczyszczaniu i dezynfekcji rany, rozcięte dziąsło jest zszywane nićmi chirurgicznymi. Około tydzień po przeprowadzonym zabiegu lekarz ściąga szwy na wizycie kontrolnej oraz bada, czy dziąsło goi się prawidłowo.

Każdy typ kiretażu – zamknięty, otwarty przeprowadzany jest pod znieczuleniem miejscowym.

     

Możliwe objawy po kiretażu

  • zasinienie policzka lub wargi, obrzęk
  •  nadwrażliwość na gorące i zimne potrawy przez kilka dni po zabiegu
  • wrażenie ruchomości zębów,
  • niewielkie krwawienia z miejsca nacięcia,
  • czasowa utrata czucia w części dziąsła (tam gdzie wykonywany był zabieg)
    Takie objawy są naturalną reakcją organizmu. Podczas procesu gojenia dziąsła, powinny one się z czasem zmniejszać, aż w końcu całkowicie ustąpić. Są one naturalnym zjawiskiem, nie ma się co martwić.

     

Kiretaż – zalecenia po zabiegu


Aby przyspieszyć okres rekonwalescencji, zachęcamy do zastosowania poniższych wskazówek:

  • nie szczotkuj zębów 12h po zabiegu, ani nie używaj nici dentystycznej (po upływie tego czasu używaj miękkiej szczoteczki, dedykowanej osobom po zabiegach chirurgicznych – jest dostępna w aptekach),
  • w razie dolegliwości bólowych przyjmij leki przeciwbólowe (zdecydowanie NIE zażywaj aspiryny),
  • aby zapobiec dłuższemu krwawieniu ogranicz przez dobę spożywanie gorących napojów,
  • powstrzymaj się od spożywania alkoholu oraz palenia papierosów, ponieważ zaburzają ukrwienie,
  • zalecana jest dieta półpłynna, spożywanie miękkiej żywności oraz unikanie intensywnego żucia przez tydzień od zabiegu,
  • zastosuj płyn do jamy ustnej z chlorheksydyną o działaniu odkażającym, przeciwbólowym
   

Zabiegi wykonuje

Dr Monika Tubaja ukończyła Warszawski Uniwersytet Stomatologiczny na kierunku lekarsko-dentystycznym. Jej pasją zawodową jest periodontologia, aktualnie w tej właśnie dziedzinie kończy specjalizacje w Uniwersyteckim Centrum Stomatologicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dodatkowo swoją wiedzę i umiejętności poszerza uczestnicząc w licznych kursach oraz konferencjach. W pracy stawia na miłą atmosferę oraz indywidualne podejście do pacjenta.

Czytaj więcej

     

Masz pytania dotyczące periodontolog Gdańsk? Skontaktuj się z nami!

Umów się na wizytę

Periodontolog Gdańsk – Zapraszamy do Centrum Stomatologicznego Curodental!