Chirurgia stomatologiczna

Często leczenie chirurgiczne stanowi jeden z etapów kompleksowego leczenia protetycznego, implantologicznego lub ortodontycznego. Centrum Stomatologiczne Curodental w Gdańsku oferuje kompleksową opiekę z zakresu chirurgii stomatologicznej. Nasi specjaliści współpracują ze sobą podczas planowania leczenia u pacjentów, dzięki temu możliwe jest uzyskanie jak najlepszych efektów. Wieloletnie doświadczenie naszych specjalistów oraz zastosowanie najnowszych technologii gwarantuje bezpieczne i fachowe przeprowadzenie każdego zabiegu.

Lekarze wykonujący zabiegi przeprowadzają je delikatnie starając się ograniczyć ingerencję w zdrowe tkanki. Dzięki temu, okres rekonwalescencji po zabiegu jest o wiele krótszy.  Zastosowane podczas leczenia znieczulenie pozwala na bezbolesne przeprowadzenie nawet najboleśniejszych procedur.  Dodatkowo diagnostyka cyfrowa wykonywana na miejscu w klinice umożliwi dokładniejsze zaplanowanie leczenia.

.

Czym jest chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna jest to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej  oraz okolic przyległych. Jej głównym celem jest usuwanie zębów, które nie mogę już zostać wyleczone zachowawczo.  Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej pozwalają również na przygotowanie jamy ustnej do specjalistycznego leczenia z zakresu innych dziedzin stomatologii takich jak implantologia,  ortodoncja, protetyka czy periodontologia.

Warto podkreślić, że chirurgia stomatologiczna nie obejmuje swoim zakresem wyłącznie samego uzębienia. To również zabiegi wykonywane na dziąsłach, kościach czy nawet zatokach. Specjalista z chirurgii stomatologicznej zajmuje się różnymi zabiegami: ekstrakcjami (nie tylko 8), resekcją korzeni, hemisekcją lub nawet plastyką zatoki. Co kryje się pod tymi nazwami? Już tłumaczymy.

W naszym gabinecie w Gdańsku wykonujemy następując zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej:

 

  1. Ekstrakcja

Czasem poprzez nieszczęśliwy wypadek nasz ząb może zostać złamany wzdłuż korzeni, bądź wyrzynające się ósemki mogą prowadzić do skrzywienia pozostałych zębów, ponieważ bardzo często nie mieszczą się one w szczęce pacjenta. Dodatkowo przez utrudniony do nich dostęp bardzo ciężko jest je prawidłowo umyć, przez co bardzo często zalega na nich pokarm, który stanowi doskonałą pożywkę dla rozwijających się bakterii, co prowadzi do powstania próchnicy. To także istotny powód, dla którego często nie podejmuje się leczenia zębów. W wielu przypadkach dla pacjentów korzystniejsza jest ekstrakcja. W dalszej perspektywie powoduje ona mniej bólu, dyskomfortu i powikłań. Czytaj więcej…

 

  1. Resekcja korzeni zęba

Inaczej nazywana również apikoektomią –  to zabieg wykonywany najczęściej w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Jest to jedyny sposób, aby móc dostać się do źródła stanu zapalnego, który wywołuje dolegliwości bólowe. Polega on na częściowym usunięciu samego wierzchołka i zmian w obrębie korzenia zęba. Dzięki takiemu zabiegowi  można zapobiec kolejnym zmianom zapalnym i uratować zęby przed ekstrakcją.

Cały zabieg jest poprzedzony wnikliwą konsultacją wraz z wywiadem lekarskimi oraz wykonaniem zdjęcia RTG (wszystko odbywa się na miejscu w naszym Centrum). W przypadku braku przeciwskazań oraz braku możliwości przeprowadzenia leczenia kanałowego (endodontycznego), lekarz podejmuje decyzje o wykonaniu zabiegu. Dokładny przebieg:

– podanie znieczulenia miejscowego,

– nacięcie śluzówki w okolicy korzenia,

– wycięcie w kości okienka i usunięcie zmienionego chorobowo wierzchołka korzenia,

– wypełnienia wsteczne, czyli szczelne wypełnienie kanału korzeniowego od strony jego wierzchołka,

– zszycie i założenie szwów.

Resekcja przeprowadzana jest z użyciem mikroskopu stomatologicznego, który zapewnia dokładność i skuteczność leczenia. Szwy zdejmowane są z rany po upływie tygodnia od zabiegu. Zabieg resekcji przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, więc jest on całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Niekiedy po zabiegu może pojawić się opuchlizna, obrzęk, zaczerwienienie, ból, a czasem delikatne mrowienie, występujące w okolicy poddanej zabiegowi. Wszystkie te objawy mijają jednak po kilku dniach, pod warunkiem przestrzegania zaleceń lekarza.

 

  1. Hemisekcja

Hemisekcja zęba pozwala na uniknięcie ekstrakcji, czyli całkowitego usunięcia zęba (jego korony i korzenia). W trakcie zabiegu usuwane są bowiem jedynie patologicznie zmienione części zęba, w tym fragmentów korzenia oraz odpowiadającej im korony. Zdrowe pozostałości zęba w jamie ustnej służą natomiast za podstawę do umieszczenia na nich odbudowy protetycznej.

Cały zabieg jest poprzedzony wnikliwą konsultacją wraz z wywiadem lekarskim i wykonaniem zdjęcia RTG (wszystko odbywa się na miejscu w naszym Centrum). W przypadku braku przeciwskazań, lekarz podejmuje decyzje o wykonaniu zabiegu. Przebieg zabiegu:

– podanie znieczulenia miejscowego pacjentowi,

–  odcięcie część przeznaczonej do usunięcia,

– wyciągnięcie jej kleszczami wraz z korzeniem, założenie szwów.

Zdrowa część zęba zostaje poddana leczeniu kanałowemu (endodontycznemu). Po ok. 6 tygodniach od jego zakończenia, można na koronie osadzić wkład koronowo-korzeniowy, cementując go w pozostającej części korzenia. Stanowi on podstawę do odbudowy zęba przy użyciu korony protetycznej. Osadzana jest ona po upływie kolejnych około 2 tygodni od zacementowania wkładu.

  1. Plastyka zatoki

Zanim przejdziemy do opisu zabiegu plastyki zatoki powinieneś wiedzieć czym jest zatoka szczękowa. Zatoki szczękowe są u każdego z nas zlokalizowane po obu stronach twarzy w okolicach kości szczęki. Są to puste jamy/przestrzenie – mają kilka ważnych funkcji.

  1. Ogrzewają wdychane powietrze.
  2. Chronią mózgoczaszkę przed urazami.
  3. Stanowią przestrzeń rezonacyjną, dzięki czemu hamują przewodzenie dźwięku przez kości.

Można wyszczególnić pare zabiegów, które wykonuje się na zatoce szczękowej. Jednym z nich jest właśnie plastyka zatoki – czyli zabieg metodą Caldwella-Luca. Tego rodzaju zabieg jest wykonywany przy przewlekłym, ropnym zapaleniu (np. pochodzącym od zęba, lecz nie tylko); po wykryciu zmian chorobowych typu guzki czy torbiele; w przypadkach pourazowych twarzoczaszki.

 

 

Masz pytania dotyczące implanty Gdańsk? Skontaktuj się z nami!

Umów się na wizytę