Wybielanie nakładkowe

 

Wybielanie nakładkowe (domowe) jest bezbolesną, łatwą i bezpieczną metodą wybielania zębów. Za pomocą tej metody można wybielić nawet bardzo ciemne żywe zęby. Składa się ono z dwóch wizyt w gabinecie, a dalsze czynności już są wykonywane samodzielnie w domu. Na pierwszej wizycie stomatolog wykonuje odlew dwóch łuków zębowych, aby móc skonstruować nakładki. Na następnej wizycie stomatolog tłumaczy jak przeprowadzać bezpieczne wybielanie samodzielnie w domu. Wystarczy jedynie nałożyć żel z strzykawki na nakładki i nosić przez określony czas każdego dnia. Cały proces trwa ok. 2 tyg.

     

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem trzeba się odpowiednio przygotować. Wszystkie zęby powinny być zdrowe, dlatego muszą być wyleczone. Nie może być żadnych ubytków ani próchnicy. Ważny też jest ogólny stan dziąseł i jamy ustnej, nie może być stanów zapalnych. Niezbędna jest również tzw. higienizacja – czyli oczyszczanie zębów z kamienia i osadu (skalling, piaskowanie).

   

Przeciwwskazania do zabiegu

Przed wykonaniem zabiegu stomatolog przeprowadza wywiad i bada jamę ustną, aby ustalić czy wybielanie może zostać przeprowadzone. Do najczęstszych przeciwwskazań należy stan zapalny dziąseł, paradontoza oraz próchnica (jeśli żel wybielający przeniknie w głąb zęba np. przez ubytek próchniczy, nieszczelne wypełnienie – może wywołać silny ból i nasilić nadwrażliwość). Wybielanie również nie jest wskazane dla kobiet w ciąży, karmiących piersią, osób uczulonych na substancje w środku wybielającym.

   

Przebieg zabiegu wybielania nakładkowego

Wybielanie nakładkowe (domowe) można podzielić na trzy etapy:
1.       Po konsultacji i kwalifikacji do zabiegu stomatolog pobiera wycisk łuku zębowego.
2.       Następnie w pracowni protetycznej wykwalifikowani technicy przygotowują specjalną spersonalizowaną nakładkę na żeby (tzw. szynę), indywidualnie dopasowując do kształtu zębów.
3.       Na kolejnej wizycie pacjent otrzymuje strzykawki z żelem wybielającym (dostępne są różne smaki: miętowy, truskawkowy lub bezsmakowy) oraz nakładki wraz z instrukcją dalszego wybielania. W celu wykonania domowego wybielania należy:
– dokładnie wyszczotkować zęby
– wycisnąć ze strzykawki odpowiednią ilość żelu (oznaczoną podziałką) i rozprowadzić w zagłębieniach szyny
– umieścić nakładkę na zębach i silnie docisnąć
– usunąć nadmiar preparatu chusteczką higieniczną bądź suchą szczoteczką
– pozostawić nałożoną nakładkę z żelem na ok 3h w ciągu dnia lub przez całą noc
– po zakończeniu każdego zabiegu zęby należy umyć pastą z fluorem, a szynę wystarczy przepłukać letnią wodą
Efekty leczenia są widoczne zazwyczaj już po pierwszej nocy. Jednak dla skutecznych efektów proces wybielania należy kontynuować przez 10-14 dni. Z nie wymaga powtarzania. Jeżeli jednak wystąpiłoby u pacjenta po jakimś czasie lekkie przyciemnienie zębów, to warto zastosować zabieg przypominający po pół roku/roku od ostatniego wybielania, zakładając szynę z preparatem na 1-2 noce.

   

Zalecenia po zabiegu wybielania

Zalecenia po wybielaniu nakładkowym są takie same jak i po każdym innym specjalistycznym wybielaniu. Najważniejsze jest 48h po zabiegu. Przez ten czas, kluczowe jest trzymanie się białej diety. Oznacza ono wyłączenie z swojej diety produktów, które mogą zabarwić zęby. Należą do nich między innymi: kawa, herbata, wino, soki owocowe, ciemne sosy, czerwone mięso oraz barwiące owoce i warzywa.

   

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Umów się na wizytę