Aparat ruchomy Gdańsk

aparat ortodontyczny ruchomy

Aparat ruchomy leczy wady zgryzu głównie u młodszych pacjentów w wieku pomiędzy 4 a 12 rokiem życia. Wtedy efekty ich zastosowania są najlepsze, ponieważ w tym czasie dziecko rośnie i rozwija mu się zgryz. Aparat ortodontyczny ruchomy koryguje najczęściej niewielkie odchylenia zębów. Jeżeli pacjent ma poważną wadę zgryzu to zaleca się leczenie jej aparatem stałym.

 

Wskazania do rozpoczęcia leczenia aparatem ruchomym

wiek pacjenta pomiędzy 4 a 12 rokiem życia,

mieszany charakter uzębienia (zęby mleczne oraz stałe),

niewielka wada zgryzu,

noszenie aparatu zgodnie z zaleceniami lekarza.

   

Jak działa ruchomy aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny ruchomy zbudowany jest z akrylowej płytki akrylowej i części wykonanej ze stalowego drutu. Płytka składa się również z takich elementów jak śruby oraz sprężyny, wszystkie te części wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Dzięki zmianie napięcia drutu, poprzez dokręcenie śrub można rozszerzać oraz zwężać łuk zębowy.

Aby aparat ortodontyczny ruchomy prawidłowo działał, należy podkręcać w nim, śruby czyli poprawiać jego przyczepność do zębów. Lekarz ortodonta na podczas wizyty ściśle ustala co jaki czas należy to wykonać oraz instruuje pacjenta jak w prawidłowy sposób to wykonać. W tym celu do aparatu ortodontycznego ruchomego w zestawie dołączony jest specjalny kluczyk, za pomocą którego regulowana jest w części akrylowej specjalna śruba. Kluczyk umieszczamy w otworze śruby, a następnie przekręcamy do oporu zgodnie z kierunkiem strzałki, umieszczonej na płytce. Po dokręceniu aparatu powinno pojawić się uczucie ucisku na wszystkie zęby.

Bardzo ważne jest aby aparatu nie „podkręcać”  w okresie adaptacyjnym, czyli przez pierwsze dwa tygodnie noszenia.

Jak dbać o aparat ortodontyczny ruchomy?

Na aparacie ruchomym zbiera się płytka nazębna, dlatego bardzo ważne jest aby prawidłowo dbać o jego higienę. Należy za każdym razem po wyjęciu aparatu z jamy ustnej dokładnie go umyć. Najlepiej umyć aparat szarym lub zwykłym mydłem, zwykłą szczoteczką do zębów lub specjalną szczoteczką przeznaczoną tylko do mycia aparatów.

Bardzo ważne jest aby podczas “podkręcania” aparatu oraz przy jego myciu trzymać go za płytkę, nigdy za druty.

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Umów się na wizytę

Ortodonta Gdańsk – Zapraszamy do Centrum Stomatologicznego Curodental!