Wybielanie gabinetowe

Największą zaletą wybielania gabinetowego jest efekt, który widoczny jest natychmiast i utrzymuje się do 3 lat. Warto również dodać, że sam zabieg jest bezbolesny. Dzięki wybielaniu gabinetowemu odcień płytki nazębnej może zmienić się o  5 – 12 odcieni. Dlaczego warto go wykonać u specjalisty w gabinecie? Nieprawidłowe domowe wybielanie na własną rękę może prowadzić do nadwrażliwości zębów, bólu oraz wielu innych chorób.

   

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem trzeba się odpowiednio przygotować. Wszystkie zęby powinny być zdrowe, dlatego muszą być wyleczone. Nie może być żadnych ubytków ani próchnicy. Ważny też jest ogólny stan dziąseł i jamy ustnej, nie może być stanów zapalnych. Niezbędna jest również tzw. higienizacja – czyli oczyszczanie zębów z kamienia i osadu (skalling, piaskowanie).

   

Przebieg zabiegu wybielania gabinetowego

Wybielanie gabinetowe polega na zmianie odcienia płytki nazębnej poprzez zastosowaniu stężonego żelu wybielającego i aktywowanie go przy użyciu światła (może to być lampa LED, halogenowa bądź laser). Najpierw jednak jest nakładany specjalny żel ochronny na dziąsła. Całość odbywa się w gabinecie stomatologicznym i trwa około godziny, a efekt jest natychmiastowy.
Istnieje możliwość połączenia wybielania gabinetowego z wybielaniem nakładkowym. Po wykonanym profesjonalnym zabiegu w gabinecie, pacjent może sam kontynuować wybielanie w domu za pomocą żelu wybielającego i nakładek. Pozwala to na przedłużenie efektu.

   

Przeciwwskazania do zabiegu wybielania

Przed wykonaniem zabiegu stomatolog przeprowadza wywiad i bada jamę ustną, aby ustalić czy wybielanie może zostać przeprowadzone. Do najczęstszych przeciwwskazań należy stan zapalny dziąseł, paradontoza oraz próchnica (jeśli żel wybielający przeniknie w głąb zęba np. przez ubytek próchniczy, nieszczelne wypełnienie – może wywołać silny ból i nasilić nadwrażliwość). Wybielanie również nie jest wskazane dla kobiet w ciąży, karmiących piersią, osób uczulonych na substancje w środku wybielającym, pacjentów po noszeniu aparatu ortodontycznego (zabieg można wykonać min. pół roku po zdjęciu aparatu).

   

Objawy niepożądane oraz zalecenia po zabiegu

Do najczęstszych skutków ubocznych wybielania należy nadwrażliwość po zabiegowa, która ustępuje po zastosowaniu dedykowanych preparatów. Zalecenia po wybielaniu gabinetowym są takie same jak i po każdym innym specjalistycznym wybielaniu. Najważniejsze jest 48h po zabiegu. Przez ten czas, kluczowe jest trzymanie się białej diety. Oznacza ono wyłączenie z swojej diety produktów, które mogą zabarwić zęby. Należą do nich między innymi: kawa, herbata, wino, soki owocowe, ciemne sosy, czerwone mięso oraz barwiące owoce i warzywa.

   

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Umów się na wizytę