Powtórne leczenie kanałowe
Powtórne leczenie kanałowe (tzw. reendo, re-endo) niestety staje się koniecznością, w przypadku pojawienia się stanu zapalnego w zębie leczonym wcześniej kanałowo. W większości przypadków jest to następstwo nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia pierwotnego i rozwoju zmian patologicznych w obrębie korzeni zęba. Powtórne leczenie wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu oraz jest trudniejsze, dlatego ważne jest aby wykonywał
Etapy powtórnego leczenia kanałowego
Reendo przypomina pierwotne leczenie kanałowe, natomiast może być dłuższe niż pierwszy zabieg – zwłaszcza u pacjentów, u których doszło do dużego stanu zapalnego. Rekonwalescencja po reendo trwa zwykle 2–3 dni, jednak czas ten może wydłużyć się przy dużych zmianach okołowierzchołkowych. Należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza i zgłosić się na wizytę kontrolną w wyznaczonym terminie.
Etap I Przed rozpoczęciem leczenia niezbędne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zęba, celem określenia kształtu, ilości oraz długości kanałów. Dzięki niemu jest także możliwe dokonanie oceny obecności zmian okołowierzchołkowych. Zdjęcie pokazuje również, czy było wcześniej podjęte leczenie endodontyczne i czy zostało ono poprawnie przeprowadzone.
Etap II Powtórne leczenie endodontyczne odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W trosce o Państwa komfort i bezbolesne przeprowadzenie zabiegu w naszej Klinice lekarze przed podaniem znieczulenia smarują miejsce wkłucia specjalnym preparatem znieczulającym miejscowo.
Etap III Następnie lekarz stomatolog przechodzi do właściwej części zabiegu —konieczne jest staranne usunięcie starego wypełnienia i dokładne oczyszczenie kanałów (należy je wypłukać i osuszyć).
Etap IV Na koniec są one ponownie wypełniane materiałem uszczelniającym. Po tym etapie leczenia konieczne jest wykonanie kontrolnego zdjęcia rentgenowskiego. Jeżeli wszystko jest w porządku, ząb zostaje odbudowany protetycznie (np. materiałem kompozytowym).
Mikroskop – powtórne leczenie kanałowe
Powtórne leczenie endodontyczne można przeprowadzić używając mikroskopu. Większa precyzja oznacza mniejsze ryzyko powikłań. Reendo pod mikroskopem to w niektórych przypadkach jedyna szansa na leczenie. Mikroskop pomaga on znaleźć dodatkowe kanały oraz złamane narzędzia a także określić budowę anatomiczną kanału. Dzięki temu lekarz stomatolog może przeprowadzić skuteczne leczenie nawet w najtrudniejszych przypadkach. Klinika Curodental dysponuje nie tylko mikroskopem, ale również urządzeniem służącym do pomiaru długości kanału. Raypex 5 precyzyjnie określa początek wierzchołka zęba.