Leczenie ortodontyczne – czas trwania

Pacjenci zainteresowani podjęciem leczenia ortodontycznego bardzo często zastanawiają się ile będzie ono trwać oraz jak często będą musieli odbywać wizyty kontrolne u lekarza ortodonty. Czas leczenia ortodontycznego jest uzależniony między innymi od rodzaju wady. Niemniej jednak standardowo leczenie ortodontyczne trwa około półtorej roku do dwóch lat. W Centrum Stomatologicznym Curodental dla każdego pacjenta przygotowywany jest indywidualny, dopasowany do jego potrzeb plan leczenia. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie jak najlepszych wyników leczenia.

Leczenie ortodontyczne, a wizyty kontrolne

Podczas leczenia ortodontycznego pacjent powinien zgłaszać się regularnie na kontrole. Odbywają się one standardowo co 6 tygodni i trwa około 10 minut. Warto pamiętać, że każda odwołana lub też przełożona na później wizyta kontrolna może spowodować wydłużenie się leczenia ortodontycznego. Celem wizyt kontrolnych jest sprawdzenie przez lekarza ortodontę czy aparat pracuje prawidłowo oraz jego aktywacja i udzielenie dalszych porad pacjentowi.

Uszkodzenie aparatu ortodontycznego

W trakcie leczenia ortodontycznego może się zdarzyć, że zamek odklei się od zęba podczas na przykład nagryzania czegoś twardego. W takim przypadku należy się niezwłocznie zgłosić się do lekarza ortodonty, ponieważ uszkodzony aparat ortodontyczny nie działa prawidłowo i może opóźnić leczenie ortodontyczne.

 

Leczenie retencyjne

Po zakończeniu leczenia ortodontycznego aktywnego rozpoczyna się drugi etap tak zwane leczenie retencyjne. Polega ono na utrwaleniu wyników. Bez poprawnie przeprowadzenia tego etapu po pewnym czasie zęby wrócą na swoje miejsce.

Leczenie retencyjne może być przeprowadzone za pomocą aparatu retencyjnego lub drutu retencyjnego. W tym pierwszym przypadku pacjent codziennie musi nosić specjalny aparat, który niemożliwa przesuwanie się zębów. Bardzo ważne jest mycie aparatu po każdym zdjęciu zgodnie z zalecaniami lekarza ortodonty. W drugim przypadku możliwe jest zastosowanie druta retencyjnego, który zostaje przyklejony na zębach. Drut przyklejony jest na stałe. Sposób przeprowadzenia leczenia retencyjnego uzależniony jest od rodzaju wady.