aparat ortodontyczny

Usmiech
Curodental my wiemy, że uśmiech nigdy nie wychodzi z mody!

 

Aparat ortodontyczny Gdańsk – zapraszamy do Curodental ; )

Leczenie ortodontyczne zajmuje się korygowaniem nieprawidłowo ustawionych zębów. Nieleczona wada zgryzu prowadzi między innymi do szybszej utraty zębów, ponieważ stłoczone zęby narażone na ścieranie oraz wpływają na zmiany patologiczne w stawie skroniowo – żuchwowym. Ponad to leczenie ortodontyczne poprawia wygląd oraz estetykę twarzy.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Występują dwa typy aparatów ortodontycznych, pierwszy z nich to aparat stały, natomiast drugi rodzaj aparatu ortodontycznego to aparat ruchomy. To jaki aparat zostanie zastosowany podczas leczenia ortodontycznego zależy od wielu czynników. Na pierwszej wizycie konsultacyjnej lekarz ortodonta wraz z pacjentem wybiera rodzaj aparatu ortodontycznego, omówiony zostaje wtedy również czas oraz przebieg leczenia.

O wyborze rodzaju aparatu decyduje Pacjent wraz z ortodontą. W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych Pacjenta, nowoczesna ortodoncja oferuje różne rodzaje aparatów ortodontycznych:

Aparat metalowy

Aparat estetyczny (kosmetyczny)

Aparat ruchomy

 

Aparat ortodontyczny stały

Aparat ortodontyczny

Podczas leczenia stomatologicznego najczęściej stosowany jest aparat ortodontyczny stały. Zalecany jest on zarówno osobom dorosłym jak i młodzieży. Ten rodzaj aparatu wywiera stałą siłę, bez przerwy przez cały okres leczenia. Pozwala to na osiągnięcie o wiele precyzyjniejszych efektów, niż na przykład przy zastosowaniu leczenia aparatem ruchomym.

Aparaty stałe dzielimy na aparaty metalowe oraz estetyczne. W aparacie estetycznym zmami są kryształowe lub szafirowe, dzięki czemu są one zupełnie niewidoczne. Natomiast w aparacie metalowym zamki są metalowe przez co, są o wiele bardzie widoczne niż przy aparacie kosmetycznym.

 

Aparat ortodontyczny ruchomy

aparat ortodontyczny

Aparatem ruchomym leczy się najczęściej dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Pacjent sam zakłada oraz zdejmuje aparat. Zaleca się noszenie go minimum przez kilka godzin w ciągu dnia oraz w nocy. Bardzo często zdarza się, że za pomocą tej metody leczenia nie da się w pełni wyleczyć niektórych wad. Własnie dlatego bardzo często aparaty ruchome tratowane są jako pierwszy etap leczenia ortodontycznego przed założeniem aparatu stałego.

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Umów się na wizytę

Zapraszamy do Centrum Stomatologicznego Gdańsk!