Aparat ortodontyczny stały jest najczęściej stosowanym narzędziem do leczenia wad zgryzu. Jest on zbudowany z malutkich klamerek, tak zwanych zamków, które lekarz ortodonta przykleja na powierzchnię zęba. Niezbędnymi elementami aparatu są również: drut oraz ligatury (gumeczki). Za ich pomocą drut zostaje przymocowany do zamków.

Podczas leczenia ortodontycznego niezbędne jest, aby pacjent stawiał się na wizyty kontrolne u lekarza ortodonty. Wizyty są wyznaczane najczęściej co 6 tygodni.

Aparat ortodontyczny stały – rodzaje

Aparat stały zalecany jest zarówno osobą dorosłym jak i młodzieży. Podczas leczenia ortodontycznego w zależności od potrzeb pacjenta, nowoczesna ortodoncja oferuje dwa różne warianty aparatów ortodontycznych, aparat ortodontyczny stały metalowy oraz aparat ortodontyczny stały kosmetyczny.

Aparat ortodontyczny
Aparat stały kosmetyczny
Aparat stały metalowy

Jakich produktów unikać podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego warto unikać bardzo twardych produktów między innymi orzechów, marchewek, twardych cukierków. W przypadku założenia aparatu kosmetycznego zaleca się również unikanie produktów silnie barwiących w tym czerwone wino, kurkuma czy curry itp., ponieważ mogą one zabarwić gumki aparatu ortodontycznego.

Leczenie ortodontyczne u osoby dorosłej

Dorośli pacjenci nierzadko zastanawiają się czy warto im podejmować leczenie ortodontyczne. Warto jednak pamiętać, że o zęby trzeba dbać w każdym wieku, noszenie aparatu zapewnia przede wszystkim zdrowie zębów oraz przyzębia. Może zostać również zalecone w leczeniu takich schorzeń jak bruksizm czy leczenie uśmiechu dziąsłowego.

Wosk ortodontyczny

W pierwszych dniach po założeniu aparatu ortodontycznego może dojść do poranień śluzówki, warg oraz policzków od elementów aparatu ortodontycznego. W takich przypadkach pacjent może nałożyć na raniące miejsce na aparatu specjalny wosk ortodontyczny. Wosk lekarz ortodonta daje pacjentowi podczas wizyty, na której zakładany jest aparat ortodontyczny stały.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

Umów się na wizytę

Zapraszamy do Centrum Stomatologicznego Curodental!