Leczenie kanałowe czyli endodoncja

 

Leczenie kanałowe

staje się konicznością, gdy nerw zęba zostaje nieodwracalnie uszkodzony.Dzieje się tak na wskutek zaawansowanej próchnicy zębów lub złamania zęba.Podjęcie leczenia pozwala na uratowanie zęba, który w przeciwnym razie należałoby usunąć.

 

Na czym polega leczenie kanałowe ? 

W trakcie zabiegu lekarz oczyszcza kanał zębowy z pozostałości nerwu oraz bakterii, a następnie wprowadza materiał stabilizujący. Leczenie kanałowe może przebiegać w 4 etapach:

leczenie knałowe

Etap I Przed rozpoczęciem leczenia niezbędne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zęba, celem określenia kształtu, ilości oraz długości kanałów. Dzięki niemu jest także możlwe dokonanie oceny obecności zmian okołowierzchołkowych. Zdjęcie pokazuje również, czy było wcześniej podjęte leczenie endodontyczne i czy zostało ono poprawnie przeprowadzone.

Etap II Leczenie endodontyczne odbywa się w znieczuleniu miejscowym W trosce o Państwa komfort i bezbolesne przeprowadzenie zabiegu w naszej Klinice lekarze przed podaniem znieczulenia smarują miejsce wkłucia specjalnym preparatem znieczulającym miejscowo.

Etap III Następnie lekarz stomatolog rozwierca ząb w celu usunięcia próchnicy i odsłonięcia ujść kanałów. Kanały zostają mechanicznie i chemicznie oczyszczone z pozostałości po miazdze i bakterii, są wielokrotnie płukane. Obecnie coraz rzadziej ząb zostaje zatruty przez lekarza, ponieważ dzisiejsze znieczulenia umożliwiają wyleczenie zęba nawet na jednej wizycie.

Etap IV Po zakończonym zabiegu oczyszczenia, poszerzania i płukania kanałów, należy je wypełnić specjalnym materiałem stomatologicznym – gutaperką. Czasami leczenie może przebiegać na kilku wizytach. Dzieje się tak w przypadku konieczności założenia leku, który ma za zadanie zwalczenie zakażania w zębie lub gdy potrzebna jest większa ilość czasu na opracowanie kanałów.

Etap V Po zakończeniu leczenia kanałowego lekarz stomatolog zakłada do zęba wypełnianie. W przypadku dużego zniszczenia korony ząb należy odbudować protetycznie. Może to być wkład koronowo-korzeniowy i korona.

Niepodjęcie leczenia kanałowego

Niepodjęcie leczenia kanałowego skutkuje nieodwracalnym zniszczeniem zęba prowadzącym do jego usunięcia. Brak jednego zęba ma negatywne skutki na całe uzębienie. Dzieje się tak dlatego, że zęby sąsiadujące z nim dążą do zamknięcia wolnego miejsca przesuwając się ku sobie. Muszą też one przejąć funkcję brakującego zęba.

Urządzenia wspomagające leczenie kanałowe 

Leczenie endodontyczne można przeprowadzić używając mikroskopu. Pomaga on znaleźć dodatkowe kanały oraz złamane narzędzia a także określić budowę anatomiczną kanału. Dzięki temu lekarz stomatolog może przeprowadzić skuteczne leczenie nawet w najtrudniejszychprzypadkach.  Klinika Curodental dysponuje również urządzeniem służącym do pomiaru długości kanału.Raypex 5 precyzyjnie określa początek wierzchołka zęba. Na ekranie urządzenia widać ruch narzędzia endodontycznego wzdłuż kanału.

 

Zarejestruj się na wizytę u naszego specjalisty już dziś ! – kontakt

EnglishSwedishPolandNorway